Pfizer-BioNTech peyvəndi 12-18 yaş qrupunda 93% təsirlidir
Pfizer-BioNTechin inkişaf etdirdiyi Covid-19 peyvəndinin 12-18 yaş qrupunda 93% təsirli olduğu açıqlanıb.ABŞ Xəstəliklərə Nəzarət və Tədbirlər Mərkəzinin (CDC) yeni bir araşdırmasına görə, Pfizer-BioNTech peyvəndinin 12-18 yaş qrupunda xəstəxanaya yatmağı önlənməsi baxımından 93% təsirli olduğunu açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, araşdırma üçün, iyun-sentyabr ayları ərzində 19 uşaq xəstəxanasındakı Covid-19 xəstələrini araşdıran CDC, 179 xəstənin yalnız 3%-nin peyvəndli, 97%-inin isə peyvəndsiz olduğunu müəyyən edib. Bu xəstələr arasında ağırlaşan 29 və ölən 2 xəstə peyvəndsiz olub.
ABŞ, 5-11 yaş arasında Covid-19 peyvəndləməsinə hazırlaşır.
Bu araşdırmanın, gənc əhalinin peyvənd edilməsinin virusun ölkədə yayılma sürətini yavaşladacağını və uşaqları nadir də olsa şiddətli xəstəlikdən qoruyacağını göstərdiyi vurğulanıb.
CDC, araşdırma nəticəsinin, Covid-19 peyvəndlərinin gənclər üzərindəki təsiri mövzusunda bu günə qədər dərc olunan ən güclü dəlil olduğunu qeyd edib.
CDC-nin məlumatlarına görə, ölkədə 12-15 yaş arasındakı gənclərin 46%-i, 16-17 yaş qrupunun isə 54%-i peyvəndlərini vurdurub.