"Risk 2008 böhranından bu yana ən yüksək səviyyədədir"
Məşhur istiqraz sərmayəçisi Bill Qross, bazar riskinin 2008 böhranı əvvəlindən bu yana ən yüksək səviyyədə olduğunu deyib.
"Marja" xəbər verir ki, 2 milyard dollar böyüklüyündəki "Janus Henderson Global Unconstrained" İstiqraz Fondunun rəhbəri Qross, investorların yüksək qiymətlərə alışlar etdiklərinə görə, ABŞ bazarlarının 2008 maliyyə böhranı əvvəlindən bu yana ən yüksək risk səviyyələrində olduğunu bildirib.
73 yaşlı Qross, "Aşağıdan alıb yüksəkdən satmaq yerinə, yüksəkdən alırsınız və şans istəyirsiniz" - deyib.
Qrossa görə, mərkəzi bankların aşağı və neqativ faiz siyasəti aktivlərin qiymətlərini süni şəkildə yüksəldib, real iqtisadiyyatda çox az artım yaradır və fərdi investorları, bankları və sığorta şirkətlərini cəzalandırır.
ABŞ iqtisadiyyatının bu il 2.2%, gələn il 2.3% artımı gözlənilir. Trump rəhbərliyinin rəsmiləri isə siyasətlərinin illik iqtisadi artımı 3%-ə çıxaracağını söyləyirlər.