"Hökumətə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması tapşırılıb"
“Prezident hökumət qarşısında yeni vəzifələr və tapşırıqlar qoyub”.
Bunu Baş nazir Əli Əsədov parlamentin bu gün keçirilən iclasında Nazirlər Kabinetinin 2021-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edərkən deyib.
Onun sözlərinə görə, fiskal dayanıqlığın təmin edilməsi, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və struktur dəyişikliyinin sürətləndiilməsi, qlobal ərzaq bazarlarında bahalaşmanın mənfi təsirinin azaldılması, rəqəmsal inkişafın inkişafı və s. kimi məsələlər hokumətin qarşısında qoyulub.
“Azad edilən ərzailərdə bərpa-quruculuq işlərinin həyata keçirilməsi dövlət başçısı tərəfindən hökumətin qarşısına qoyulan əsas vəzifələrdən biridir”, - Baş nazir bildirib.
“İnflyasiya ilə mübarizə prioritetimizdir”
“Antiinfilyasiya siyasəti hazırda Azərbaycan hökumətinin mühüm fəaliyyət istiqamətlərindən biridir”.
Bunu Baş Nazir Əli Əsədov Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında – hökumətin 2021-ci ildəki fəaliyyəti ilə bağlı hesabatı təqdim edərkən bildirib.
“BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) hesablamalarına görə, ötən il dünyada ərzaq 23% bahalaşıb. Azərbaycanda da ərzağın qiyməti artıb. 2021-ci ildə ümumi infilyasiyanın 60%-i ərzaq inflyasiyasının payına düşüb”, - deyə o, qeyd edib.