Rubl yenidən dəyərdən düşməyə başladı
Neft qiymətlərindəki azalma meylinin davam etməsilə Dollar/Rubl məzənnəsi üç ay sonra ilk dəfə 59 səviyyəsinə çıxıb və Bakı vaxtı ilə saat 15:30-da 57,47 olub.
"Marja" xəbər verir ki, Brent neftin barrel qiymətinin 45,93 dollar səviyyəsinə qədər geriləməsindən sonra, dünyanın ən böyük neft istehsalçısı olan Rusiyada rubl dəyərdən düşüb.
Dollar/rubl məzənnəsi 15 Martdan bu -da ilk dəfə 59 səviyyəsinə yüksəlib.
Rubl, avro qarşısında da dəyərdən düşüb və avro/rubl məzənnəsi 9 Dekabr 2016-dan bu yana ən yüksək səviyyə olan 66-nın üzərinə çıxıb.
Analitiklər bildirirlər ki, neftin qiymətinin aşağı düşməsilə bərabər, Fed-in qərarı və Rusiyaya qarşı yeni sanksiyaların yenidən gündəmə gəlməsi Rusiya bazarlarında məyusluq yaradıb.
Rusiyanın İqtisadi İnkişaf Naziri Maksim Oreşkin də, bir müddət əvvəl verdiyi bəyanatda, rublun sonrakı dövrdə daha çox dəyər itirəcəyini bildirərək, Fedin faiz artırmasının Rusiya bazarına sərmayə axınını azaldacağı proqnozunu vermişdi.