"Şəhid ailələri və aztəminatlılar üçün evi mənə 33,5 min manata satdılar"
Bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində sabiq əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümovun məhkəmə iclası davam etdirilib.
Hakim Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə şahidlər ifadə verib.
Şahid Taleh Ələkbərov bildirib ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən şəhid ailələri və aztəminatlı ailələrin sosial müdafiəsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan dəyəri 51 min 600 manatlıq ev ona 33 min 500 manata satılıb.
Digər şahid Ulduz Verdiyeva da eyni məzmunlu ifadə verib. Şahid nazirliyin 52 min manat dəyərində mənzili ona 36 min manata satdığını söyləyib.
Şahid Elmar Səmədov isə deyib ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin balansında olan ikimərtəbəli obyektin özəlləşdirilməsi üçün nazirliyin Aparat rəhbəri Əjdər Cəbiyevlə görüşüb: "Obyektin özəlləşdirilməsi üçün məndən əvvəl 50 min manat pul istədilər. Mən məsələni Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə həll etmək istəyirdim. Əjdər Cəbiyev bildirdi ki, 50 min manata bütün məsələləri həll edir. Mən də razılaşdım, 50 min manatı Əjdər Cəbiyevə verdim. Amma nə obyekti özəlləşdirib mənə verdilər, nə də pulumu qaytardılar".
Şahid Zaman Səmədov isə bildirib ki, 2014-cü ildə Masazırda 65 sot torpaq sahəsi alaraq özəlləşdirib: "Dedilər ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Qarabağ əlilləri üçün ev tikməyə torpaq axtarır. O vaxt nazirliyin Aparat rəhbəri Əjdər Cəbiyev idi. Mən də Əjdər Cəbiyevlə görüşdüm. O söylədi ki, torpaq sahəsini 50 min manata alırıq. Razılaşdıq, 10 min manat verdi, dedi ki, qalanını sonra verəcəyik. Amma vermədilər. Əjdər Cəbiyev Səlim Müslümovun narazılıq etdiyini, 50 min manatın çox olduğunu qeyd etdi. Mən torpağımı geri istədim, vermədilər. Səlim Müslümovu isə heç vaxt görməmişəm".
Digər şahid Samir İsmayılovun sözlərinə görə, Mingəçevirdə dayısının 2 otaqlı evinin satılmasında vasitəçilik edib: "Biz evi maklerlə 35 min manata danışdıq, sonra yekun olaraq 31 min manatla razılaşdıq. Sənədləşmə olanda bizə dedilər ki, sənəddə 46 min 500 manat yazırıq, amma sənə 31 min manat verəcəyik. Söylədilər ki, bu ev əlillərə veriləcək".
Şahid Nəriman Əliyev bildirib ki, Yeni Gəncə qəsəbəsində orta təmirli 2 otaqlı evini maklerə 39 minə satsa da, sənəddə 56 min 136 manat göstərilib.
Məhkəmənin növbəti iclası sentyabrın 19-na təyin edilib.
Qeyd edək ki, S.Müslümov Azərbaycan əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri vəzifəsində işlədiyi müddətdə nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri üzrə əlillərin və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların reabilitasiyası və sosial müdafiəsinin təşkil edilməsi, işəgötürənlərin əmək, məşğulluq və sosial müdafiə məsələləri ilə bağlı fəaliyyətlərinə dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi və digər səlahiyyətlərin yerinə yetirilməsi zamanı çoxsaylı sui-istifadə hallarına yol verməsinə dair faktlar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində araşdırılıb.
Toplanılan materiallar əsasında başlanılan cinayət işi üzrə S.Müslümovun xidməti vəzifələrinin icrası ilə əlaqədar özü üçün qanunsuz üstünlüklər əldə etmək məqsədilə qulluq səlahiyyətlərindən tamah niyyəti ilə qulluq mənafeyinə qəsdən zidd olaraq istifadə edib dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə ağır nəticələrə səbəb olan zərər vurmasına, habelə onun tərəfindən tabeçiliyində işləyən vəzifəli şəxslərdən vasitəçi kimi istifadə etməklə müxtəlif rayonlarda əlillər üçün fərdi yaşayış və internat evlərinin tikinti-təmirinin aparılması işlərini yerinə yetirən fiziki və hüquqi şəxslərə ayrılmış pul vəsaitlərinin bir hissəsinin tələb edilərək alınmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Həmçinin S.Müslümovun nazirliyin Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən ölkə ərazisində istehsal, sosial-məişət və iaşə təyinatlı obyektlərin inşası və yenidən qurulması zamanı əməyin mühafizəsi tələblərinə əməl olunması, onların istismara buraxılmasına razılığın verilməsi, əməyin mühafizəsi tələblərinə uyğunluğu ilə bağlı müəssisələrdə aparılmış yoxlamaların nəticələrinə görə müxtəlif vaxtlarda külli miqdarda pul vəsaitləri qismində təkrar rüşvət almasına dair məlumatlar əldə olunub.
Eyni zamanda, Daxili nəzarət şöbəsi tərəfindən ərazi strukturlarında aparılmış yoxlamaların nəticələri ilə bağlı onun həmin nazirliyin müxtəlif ərazi şöbələrinin rəhbərlərinin hər birindən 10 mindən 30 min manatadək külli miqdarda təkrar rüşvət almasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib. S.Müslümova Cinayət Məcəlləsinin 179.4 (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla mənimsəmə və israfetmə), 308.2 (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə), 311.3.2-ci və 311.3.3-cü (təkrar külli miqdarda rüşvət alma), 313 (vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə təqsirli bilinir.
Daha sonra səhhətindəki problemlərlə bağlı sabiq nazir ev dustaqlığına buraxılıb.