AZƏRTAC-la bağlı cinayət işi başlanılıb?
Sosial şəbəkələrdə və bir sıra KİV-lərdə Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) ilə bağlı cinayət işi başladıldığına dair iddialar yayılıb.
Məsələ ilə bağlı Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətindən soruğusuna cavab olaraq bildirilib ki, iddialar həqiqəti əks etdirmir.
Qeyd edək ki, AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanov 2 gün öncə vəzifəsindən azad olunub. Daha sonra bir sıra media qurumlarında onun korrupsiya əməllərinə görə işdən çıxarıldığına dair iddialar yayılıb.
71 yaşlı A.Aslanov 2002-ci ildən AZƏRTAC-ın baş direktoru, 2018-ci ildən isə İdarə Heyətinin sədri idi.
"AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinin icrası hələ heç kimə həvalə edilməyib"
“Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC-ın) İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinin icrası hələ heç kimə həvalə edilməyib”.
Bunu açıqlamasında AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədr müavini, Əməkdar jurnalist Dağbəyi İsmayılov deyib.
O bildirib ki, Agentliyin İdarə Heyətinin 5 üzvü var: “Onun biri Aslan Aslanov idi. Qalan 4 nəfərə də sədr səlahiyyətlərinin icrası barədə məlumat verilməyib. Hazırda agentlikdə işin icrasına gəlincə, tapşırıqları hərə öz sahəsi üzrə verir. Məsələn, Azərbaycan dilində olan informasiyalarla bağlı tapşırıqları mən və ya baş redaktor veririk. Rus dilində olan xəbərlərlə bağlı rus dili redaksiyasının baş redaktoru verir”.
Qeyd edək ki, noyabrın 19-da Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Aslan Əhməd oğlu Aslanovun vəzifəsindən azad olunması ilə bağlı sərəncam imzalayıb.
© "Qafqazinfo", “Report”