Gündən-günə bahalaşır - Qiyməti yenidən rekord qırdı
Cümə axşamı günü, ICE Futures-ın məlumatlarına görə, bir ton kakaonun qiyməti 5,5 min dolları keçərək yeni tarixi rekorda çatıb.Dünyada kakaonun bazar qiyməti bir həftədən az bir müddətdə 500 dollar artıb və son 46 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Marja.az xəbər verir ki, cümə günü bir ton kakaonun qiyməti 5578 dollara yüksəlib. Bu, ICE Futures məlumatlarına görə, 1977-ci ildən bəri ən yüksək səviyyədir.
Dünyada kakao qıtlığı artıq iki ildir ki, davam edir və onun aradan qaldırılması üçün heç bir ilkin şərt yoxdur. Qiymətlər daha da arta bilər.
Beynəlxalq Kakao Təşkilatı yanvar ayında bildirib ki, dünyada iki ildir davam edən kakao qıtlığı 2024-cü ildə də davam edəcək, Qırmızı dənizdə daşınma ilə bağlı çətinliklər isə bu xammal üçün mövcud qiymətlərin yüksəlməsi tendensiyasını dəstəkləyəcək.
Keçən il kakaonın qiyməti 38% artımla dekabrın sonunda pik həddinə çataraq bir ton üçün 4300 dollar təşkil etmişdi. ICE Futures-in məlumatına görə, o vaxtdan bəri bu xammalın dəyəri daha 30% artıb.