Toyota yüz minlərlə avtomobili geri çağırır: Kamerasında texniki nasazlıq aşkarlanıb
Yaponiyanın avtomobil istehsalçısı Toyota, ABŞ bazarında istehsal olunan təxminən 394 min avtomobili geri çağırmaq qərarına gəlib.
Marja xəbər verir ki, ABŞ Milli Avtomobil Yolları Trafik Təhlükəsizliyi İdarəsinin (NHTSA) məlumatına görə, bu addımın səbəbi geri görüntü kamerasında aşkarlanan texniki nasazlıqdır.
Sürücü görünüşünə maneə yaradan nasazlıq
NHTSA-nın dərc etdiyi hesabatda qeyd olunur ki, bəzi modellərdəki geri görüntü kameraları vaxtaşırı deaktiv olur və görüntünü kəsir. Bu vəziyyət, xüsusən də parklanma və ya geri manevr zamanı sürücünün görünüş sahəsini məhdudlaşdıraraq qəza riskini artırır.
Toyota-dan təhlükəsizlik tədbirləri
Şirkət bildirib ki, problemin proqram təminatı ilə əlaqəli ola biləcəyi ehtimal edilir və təsirlənmiş avtomobillərin sahibləri ilə tez bir zamanda əlaqə saxlanacaq. Toyota rəsmiləri təhlükəsizlik standartlarını qorumaq məqsədilə lazımi təmir işlərinin pulsuz həyata keçiriləcəyini açıqlayıb.
NHTSA prosesi nəzarətdə saxlayır
ABŞ hakimiyyəti geri çağırma prosesinin diqqətlə izlənildiyini vurğulayıb. Qurum, oxşar sistem nasazlıqlarının təkrarlanmaması üçün Toyota-dan ətraflı araşdırma hesabatı tələb edib.
Nissan 19 mindən çox avtomobili yanğın riski səbəbindən geri çağırır
ABŞ Milli Avtomobil Yolları Trafik Təhlükəsizliyi İdarəsinin (NHTSA) açıqlamasına əsasən, Yaponiyanın digər avtomobil istehsalçısı Nissan şirkəti 19 077 ədəd elektrikli avtomobili potensial yanğın təhlükəsi səbəbindən geri çağırmaq qərarına gəlib.
Sürətli şarj zamanı təhlükə
Cümə günü elan edilən geri çağırma qərarı, sürətli şarj zamanı həddindən artıq qızmaya meyilli modelləri əhatə edir. NHTSA bildirib ki, bu problem xüsusilə sürətli şarj prosesi ilə bağlı yanğın riski yaradır.
Nissan şirkəti avtomobillərin sahibləri ilə əlaqə saxlayaraq, təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün pulsuz texniki baxış və təmir işləri həyata keçirəcək.