Elektron siqaretlər qadağan olunur - Sahibkarlar xəbərdarlıq edir: Bizneslər bağlanacaq, insanlar işsiz qalacaq
Ani qadağa, ağır hesab: Sahibkarlar iflas təhlükəsi ilə üz-üzə. Elektron siqaret biznesi xəbərdarlıq edir: Qadağa yox, plan lazımdır:Son günlər Milli Məclisdə elektron siqaretlərin qadağan olunması ilə bağlı aparılan müzakirələr cəmiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Azərbaycana elektron siqaretlərin idxalı və satışı ilə məşğul olan şirkətlərin (Mana Group MMC, Elux Group MMC, Pro Vape MMC, STM Smok MMC, My Vape MMC, İnar Group MMC, Camel Trading MMC, Z1 MMC və Estm Smok MMC) sahibkarları bildirirlər ki, dövlətin əsas məqsədi olan ictimai sağlamlığın qorunmasını anlayışla qarşılayır və dəstəkləyirlər. Bununla belə, müzakirə olunan qadağa iqtisadi və sosial risklər yarada bilər.
Sahibkarlarla aparılan müzakirələr göstərir ki, 1 aprel tarixindən etibarən qadağanın tətbiqi bazarda mövcud olan anbar qalıqları və artıq ödənişi edilmiş, hazırda yolda olan məhsullar üçün yetərli zaman deyil. Sahibkarların böyük əksəriyyəti bildirir ki, mövcud stokların qanuni şəkildə realizasiyası üçün ən azı sentyabr ayına qədər keçid müddətinə ehtiyac var.
Hazırkı halda:
• Küllü miqdarda məhsul artıq aksiz, gömrük və vergi ödənişləri edilərək idxal olunub və ya yoldadır;
• kəskin qadağa 90%-ə yaxın sahibkarın fəaliyyətini dayandırması riskini yaradır;
• təxminən 2 000 nəfər işsiz qalma təhlükəsi ilə üz-üzədir;
• banklar və dövlət strukturları kredit gecikmələri, məhkəmə çəkişmələri və sosial gərginliklə qarşılaşa bilər.
Sahibkarlar hesab edirlər ki, keçid dövrünün 6–8 ay (ən azı sentyabr ayınadək) uzadılması: